Facebook

Coupe d'Europe Classic Teams - Qualifications


Event dates
03-03-2018 00:00 - 04-03-2018 00:00
Registration dates
15-12-2017 00:00 - 11-01-2018 23:59
Discipline
Classic
Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Tournament
Registrations

 

 

 

Playing system

5 teams qualified for the final: the 3 teams 1st of the groups + 2 best 2nd (percentage): Vic (ES), Douarnenez (FR), Oissel (FR), Chartres FR) and Ronchin (FR)

Results Athens: /medias/events/vic.pdf

Resukts Vic: https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQxfdKUVJybO2sDcnnVuBBp1gvJ70c188vfiWPVes2cjJxuDPAlA5Nb_0HCItf2JFlNmzANqCHPiBwh/pubhtml#

Results Chartres: http://www.ffbsportif.com/mixte/matchs/matchs_equipes.php?competition=7501&poule=36095

Information about the final in Bochum (DE): http://www.dbc-bochum.de/europapokal2018/

Team
Registration
Status
CLUB BILLAR VIC
MATA Esteve 1
ESPINASA Joan 2
CUENCA Raul 3
MONTES Antonio Reserve 4
CAUDRON Frédéric Reserve 5
ESP 0
Confirmed
Team Austria
KAHOFER Arnim 1
BICHLER Daniel 2
CEROVSEK Gerold 3
RALIS Gerhard Reserve 4
AUT 1
Confirmed
CLUB BILLAR VIC
MATA Esteve 1
ESPINASA Joan 2
CUENCA Raul 3
MONTES Antonio Reserve 4
ESP 1
Canceled
Billard Club Zürich
RECH Pierre-alain 1
BOODE Johannes 2
ANTONOPOULOS Giorgio 3
VOGT Daniel Reserve 4
TSCHANDER Andreas Reserve 5
CHE 1
Confirmed
CLUB BILLAR C.E. ELDENSE
ALBERT José 1
GIL Alejandro 2
LACARCEL Salvador 3
GOMEZ Alvaro Reserve 4
ALBERT VIDAL Jose Reserve 5
ESP 2
Confirmed
BARRAGE CLUB
GERASSIMOPOULOS Nikolaos 1
CHATZIPAVLIS Nikolaos 2
ANTONOPOULOS Kostas 3
THALASSINOS George Reserve 4
TREMOULIS Nikos Reserve 5
GRC 1
Confirmed
BILLARD CLUB ANDERNOS
CONNESSON Francis 1
BAUDOIN Bernard 2
PICART Jeremie 3
ARNAUD Jean Reserve 4
CARRER Xavier Reserve 5
FRA 7
Confirmed
ABOL ECULLY
VENDITTELLI Fabio 1
LE ROY Xavier 2
ZOPPI Cedric 3
GUENET Laurent Reserve 4
BEZIERS Renaud Reserve 5
FRA 6
Confirmed
BILLARD CLUB DU CANON D'OR
DJOUBRI Brahim 1
VILLIERS Bernard 2
FLORENT Jean-françois 3
DESSAINT Pascal Reserve 4
TAFFIN Emmanuel Reserve 5
FLORENT Julien Reserve 6
FRA 5
Confirmed
BILLARD CLUB SOISSONS
CAREAUX Olivier 1
REMOND Alain 2
DUPONT Patrick 3
PETIT Jason Reserve 4
MOLEY Patrick Reserve 5
BOUDOUX Jean-paul Reserve 6
FRA 4
Confirmed
BILLARD CLUB CHARTRAIN
GERIMONT Willy 1
JUSTICE Jacky 2
GRETILLAT Xavier 3
GIRARD Johann Reserve 4
PARIOT Laurent Reserve 5
HENRIKSEN Anders Reserve 6
FRA 3
Confirmed
DOUARNENEZ SPORT BILLARD
LE DEVENTEC Gregory 1
SOUMAGNE Pierre 2
SWERTZ Raymund 3
LE DEVENTEC Florent Reserve 4
FRA 1
Confirmed
BILLARD CLUB DE OISSSEL
PETIT Johann 1
MARTORY Pierre 2
LEGROS Benoît 3
DEVOGELAERE Mikaël Reserve 4
MILLET Daniel Reserve 5
FRA 2
Confirmed


Group
Position
Team
Level
A
1
2
4
BARRAGE CLUB
DOUARNENEZ SPORT BILLARD
CLUB BILLAR C.E. ELDENSE
B
1
2
3
4
BILLARD CLUB CHARTRAIN
Team Austria
BILLARD CLUB DE OISSSEL
BILLARD CLUB SOISSONS
C
1
2
3
CLUB BILLAR VIC
BILLARD CLUB DU CANON D'OR
Billard Club Zürich